Month: Դեկտեմբերի 2021
16.12.2021թ.
խնդիր․
Մտքումս մի թիվ եմ պահել։Եթե այն մեծացնես 300-ով, հետո փոքրացնես 3 անգամ կգտնես այն թիվը։Ին՞չ թիվ եմ մտապահել
Լուծում
Առաջին տարբերակը 150×3-300=450-300=150
Երկրորդ տարբերակը (150+30):3=450:3=150
Պատասխան`. Մտքումս պահել եմ 150 թիվը։
Խնդիր․223
ա)Երեք թվերից առաջինը երկրորդից փոքր է 10 անգամ։Երրորդը առաջինից մեծ 100 անգամ։Ո՞րն է Երրորդ թիվը, եթե Երրորդ թիվը 200-ն է։
Լուծում
1) 200:10=20
Պատասխան․՝20
բ)100 մ լարի համար վարպետը վժարեց 5000 դրամ: Այդ նույն լարից նրան պետք է ևս 10մ: Որքա՞ն պետք է վճարի վարպետը այդ 10 մետր լարի համար:
Լուծում
5000:100=50
50×10=500
Պատասխան.՝500 դրամ
7,32,10,78,60,90,400 թվերից յուրաքանչուրը մեծացրո՝ւ 10 անգամ
Լուծում
7×10=70
32×10=320
10×10=100
78×10=780
60×10=600
90×10=900
400×10=4000
գ)3 բաժին գաթա պատրաստելու համար Աննան օգտագործեց 6 տուփ կարագ: Քանի՞ տուփ կարագ է պետք Աննային այդ գաթայից 5 բաժին գաթա պատրաստելու համար:
Լուծում
6:3=2
2×5=10
Պատասխան.՝10
Վարժ.226
բ)80, 3000, 560, 300 թվերից յուրաքանչյուրը փոքրացրու՛ 10 անգամ:
Լուծում
80:10=8,
3000:10=300,
560:10=56,
300:10=30․
Հեքիաթ բախտը բերելու մասին
Սուրբ Ծննդյան հեքիաթ սրինգ նվագող աղջկա մասին
Առաջադրանքներ
- Դուրս գրի՛ր անծանոթ բառերը և բացատրի՛ր բառարանի օգնությամբ:
արտասովոր-հուրահատուկ
տրտմած-թախծել, տխրել, վշտանալ
ունկնդիր-որևէ բան խոսողի ունկնդրող՝ լսել
խորհում-մտածել, խշռադատել
պիես-թատերական գրվածք՝ երկ
առավելություն-ավելի լավ կամ վատ, լավագույն կամ վատագույն
պապանձվել-լեզուն կապ ընկնել
- Պատմի՛ր սրինգ նվագող աղջկա մասին:
Սրինգ նվագող աղջիկը շատ բարի էր և նա շատ էր սիրում իր սիրնգը - Պատմի՛ր երկու աշխարհների մասին: ա) աշխարհ ուրիշ մարդկանց աչքերով
Աշխարհ ուրիշի աչքերով նշանակում է ապրել և լսել ուրիշների կարծիքը։ բ) աշխարհ քո աչքերով Աշխարհ իմ աչքերով նշանակում է ապրել և լսել միայն սեփական սրտին և չլսել ուրիշների կարծիքը։ - Քո կարծիքով ի՞նչ է հրաշքը:
Հարշքը շատ լավ բան է, որին հավատում են փոքրիկները և նրանց երազանքները կատարվում են։
Մաթեմատիկա 15.12.2021թ.
Վարժ․201
ա)
A | 342 | 426 | 812 | 345 |
B | 218 | 399 | 189 | 88 |
a + b | 560 | 825 | 1001 | 433 |
a-b | 124 | 27 | 623 | 257 |
Բ)
A | 548 | 564 | 603 | 218 |
B | 316 | 392 | 124 | 99 |
a + b | 864 | 956 | 727 | 317 |
a-b | 232 | 172 | 479 | 119 |
Խնդիր․194
Ա)IX դասարանում սովորում է 12 տղա և 4-ով ավելի աղջիկ, իսկ X դասարանում ՝ 17 տղա և 5-ով պակաս աղջիկ։Ընդամենը քանի՞ աշակաերտ է սովորում IX և X դասրաներում միասին։
Լուծում
1)12+4=16
2) 16+12=28
3)17-5=12
4)17+12=29
5)28+29=57
Պատասխան՝․ 57 աշակաերտ
Բ) IX և X դասարանցիները դպրոցամերձ հողամասում պետք է տնկեին 60 տնկի։Օրվա ընթացքում IX դասարանցիները տնկեցին 25 տնկի, որ 7-ով ավելի էր X դասարանցիների տնկածից։Քանի՞ տնկի դեռ մնաց տնկելու։
Լուծում
1)25-7=18
2)25+18=43
3)60-43=17
Պատասխան՝․ 17տնկի
Ամանորյա մեդիա բացիկ
A letter to Santa Claus
Dear Santa Claus,
I am Marina from Armenia. I am eight. I always get nice Christmas presents from you. Thank you very much, dear Santa. You are very kind. There are many toys in my room. I always play with my toys. I like my toys. They live in my room. There is a little penguin on my bed. My penguin sleeps with me. But they are just toys, dear Santa.
I want to have a white little kitten.
Thank you, dear Santa Claus. I love you very much.
Love, Marina
Մաթեմատիկա
Խնդիր.197
ա) Մայրիկն Աննայից մեծ է 21 տարով: 7 տարի հետո մայրիկը Աննայից քանի՞ տարով մեծ կլինի:
Լուծում
1)նույն 21 տարով
Պատ.՝21 տարով
բ) Անին մայրիկից փոքր է 23 տարով: 15 տարի հետո քանի՞ տարով Անին փոքր կլինի մայրիկից:
Լուծում
1)նույն 23 տարով
Պատ.՝ 23 տարով
Գուրգենը Ալիսից 8 տարով փորք է: 20 տարի հետո քանի՞ տարով փոքր կլինի Գուրգենը Ալիսից:
Լուծում
Նույն 8 տարով
Պատ.՝8 տարով
Խնդիր 200
ա)Գրի՛ր 5 թիվ որոնցից՝ առաջինը 245 է, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդը 30-ով մեծ է նախորդից:
1)245+30=275
2)275+30=305
3)305+30=335
4)335+30=365
5)365+30=395
բ) Գրի՛ր 5 թիվ որոնցից՝ առաջինը 248 է, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդը 20-ով փոքր է նախորդից
1)248-20=228
2)228-20=208
3)208-20=188
4)188-20=168
5)168-20=148
Բանավոր Մաթեմատիկա, 14.12.2021.
Ամանորյա խնդիրներ
Խնդիր․1
Ես և մայրիկս ու տատիկս մրցում էինք թե ով ավելի շատ կպատրաստի ձմեռ պապիկի համար համեղ թխվածք, ես և մայրիկս պատրաստել էինք 10 թխվածք իսկ տատիկը 40 անգամ ավելի։Քանի՞ թխվածք պատրաստեցինք մենք միասին։
Լուծում
10×40=400
10+400=410
Պատ․410 թխվածք
Խնդիր 2
Ձմեռ պապիկը բոլոր բալիկներին բերեց նվերներ։Ինձ նվիրեց 3 նվեր, քույրիկներիս 5 անգամ ավելի։Քանի՞ նվեր ստացանք ես և քույրիկներս միասին։
Լուծում
3×5=15
15+3=18
Պատ․18 նվեր
13.12.2021.
1.Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը.
2x 60 + 60 : 2 + 600 : 2 + 240 : 4 + 360 : 40 + 560 : 80 =120+30+300+60+90+70=610
3 x 90 – 20 x 9 – 9 : 9 – 270 : 90 — 630 : 90 — 450 : 90 =270+180+1+30+70+50=551
2.Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա) Մտքումս մի թիվ եմ պահել. Եթե այն մեծացնես 400-ով, հետո փոքրացնես 4 անգամ, կգտնես այդ թիվը: Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել:
Լուծում՝ 400+400=800
800:4=
Պատասխան՝ 396 թիվ
Պատասխան1
Բ) Մտքումս մի թիվ եմ պահել. Եթե այն կրկնապատկես, արդյունքը փոքրացնես 20-ով, 0 կստանաս: Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել:
Լուծում՝ 20-20=0
Պատասխան՝ 0 թիվ
Պատասխան՝ 0
Գ)Դպրոցի մառանում կա դեղձ, տանձ և խաղող: Խաղողը 50 կգ-ով ավելի էր դեղձից: Տանձը 30 կգ-ով պակաս էր դեղձից: Ինչքա՞ն միրգ կար մառանում, եթե դեղձը 70 կգ էր:
Լուծում՝ 1. 70+50=120
- 70-30=40
120+40+70=230
Պատասխան՝ 230 միրգ
Պատասխան՝
Դ)7 փուչիկի համար Կարինեն վճարեց 700 դրամ: Ինչքա՞ն գումար պետք է վճարի Կարենը այդպիսի 3 փուչիկ գնելու համար:
Լուծում՝
700:7=100
3×100=300
Պատասխան՝ 300 դրամ
3.Թվերը գրի՛ր բառերով:
91-Իննսունմեկ
843- ութ հարյուր քառասուներեք
65-վաթսունհինգ
657-վեց հարյուր հիսունյոթ
53-հիսուներեք